Święta, Nowy Rok = Porządki

(originally posted at http://amisadvice.blogspot.com/ on 29th December 2008)

Święta, święta i po świętach! Nowy Rok za progiem. Sprzątamy, czyścimy – wszystko ma błyszczeć. A czy pamiętamy o tym naszyjniku z pereł, czy o tym pierścionku babuni???
One też potrzebują opieki i uwagi.
Mało kto z nas wie, iż biżuterię należy czyścić i przechowywać w odpowiedni sposób. Co jest na przykład dobre dla pereł niekoniecznie służy innym kamieniom. Co szkodzi złotu, nie musi być zagrożeniem dla platyny czy diamentów.

Większość biżuterii winna być czyszczona regularnie. Najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia jest namoczenie w ciepłej wodzie z mydłem i delikatne szczotkowanie miękką szczoteczką do zębów. Zalecam tu po prostu kupienie sobie nowej.
Szczególną ostrożność powinno się zachowywać przy kamieniach miękkich i delikatnych np: perły lub bursztyn.
Z zasady nie polecam kupowania specjalnych mieszanek do czyszczenia, ani przyrządów (popularnych na Zachodzie) takich jak czyścidło ultrasoniczne czy parowe. Są one bezpieczne dla niewielu rodzajów kamieni, potrafią też drogo kosztować. Ponadto potrafią spowodować pęknięcia u kamieni, z pozoru nieuszkodzonych lub doprowadzić do obluzowania się tychże w ich oprawach.

Parę zasad:

1. Powinno się sprawdzać umocowanie kamieni średnio raz na pół roku.
2. Co najmniej raz w roku myć biżuterię – chyba, że często ją używamy.
3. Biżuterię z kamieniami pochodzenia mineralnego (szmaragdy, diamenty ect.) najlepiej (i najbezpieczniej) czyścić poprzez zanurzenie w ciepłej wodzie z mydłem lub bardzo delikatnym płynem, a do usuwania brudu używać miękkiej szczoteczki do zębów. W przypadku kamieni pochodzenia zwięrzecego lub roślinnego (turkus, koral, perła etc.) zamiast szczoteczki do zębów należy użyć miękkiego pędzla do makijażu, ponieważ są to materiały delikatne i łatwo uszkodzić je lub porysować.
4. Diamenty, szafiry i rubiny staramy się trzymać oddzielnie od siebie i od innych kamieni. Są one najtwardszymi kamieniami i łatwo mogą porysować inne delikatniejsze materiały i metale.
5. Najbezpieczniejszym metalem szlachetnym, przez który kamieniom z pt. 4 byłoby się ciężko przetrzeć to platyna. Złoto jest dość miękkie i obluzowany diament czy rubin mogą z łatwością przetrzeć się przez swoją oprawę.
6. Ponad 90% wszystkich kamieni jakie mamy zostały w ten czy inny sposób zmodyfikowane.
7. Biżuterię z kamieniami pochodzenia niemineralnego (lub dodatkami takimi jak porcelana) należy zakładać i nosić po nałożeniu makijażu lub perfum. Substancje znajdujące się w kremach, fluidach czy perfumach mogą uszkadzać perły, odbarwiać turkus czy powodować przebarwienia w porcelanie.
8. Z dala od chloru!. Chlor nawet w niewielkich ilościach uszkadza złoto i jego stopy.

Oczywiście są to bardzo ogólne zasady. Każdy kamień jest inny, no chyba, że mamy do czynienia z kamieniami sztucznymi. Szanse na znalezienie dwu identycznych diamentów (mających inkluzje w tych samych miejscach i tego samego rodzaju) są równe szansom znalezienia dwóch osób o tych samych liniach papilarnych i wyglądzie.

Wszytkim życzę szczęśliwego Nowego Roku!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s